Témata přednášek

Abys sis mohl lépe představit náplň jednotlivých přednášek, vytvořili jsme seznam těch základních s jejich stručným obsahem.

Zahajovací přednáška
Vítej! Na zahajovací přednášce se dozvíš všechny důležité informace o kurzu a zodpovíme všechny tvé otázky. Bude čas na seznámení se s ostatními účastníky i organizátory kurzu. Máme přichystáno také pár aktivit a her. Nemůžeme přece začít jenom teorií!

Zahajovací přednáška

Zážitková pedagogika
Chceš, aby si účastníci z tvých akcí odnesli silné zážitky s přesahem do jejich života? Aby pro ně programy byly nejenom hravé, ale zároveň rozvojové? Skvělé, to by se ti mohly hodit principy zážitkové pedagogiky. V čem tkví její myšlenky? A jaké metody používá?

Dobrovolnictví
A to jako fakt děláte zadarmo? A proč? Společně zapřemýšlíme nad tím, co všechno dobrovolnictví znamená a jaký je jeho přínos a smysl. Taky si řekneme něco málo o cílech a poslaní Hnutí Brontosaurus.

Dobrovolnictví

Dramaturgie zážitkové akce I & II
Poskládat program zážitkové akce je umění. Provázat jednotlivé bloky, aby směřovaly k určenému cíli, nesly myšlenku a navíc byly propojeny příběhem a motivem… to není jen tak! Dozvíš se, jaké dramaturgické principy při přípravě akce aplikovat, abys vyjmenovaných vlastností akce dosáhl.

Dramaturgie

Ekovýchova
Ekovýchova není jen o vzdělávacích programech. Je to i tvůj osobní příklad a spousta drobných kroků. Co všechno můžeš udělat na své akci, aby byla bližší přírodě? A jak pro tato témata nadchnout ostatní?

Ekovýchova

Reflexe
Bez ohlédnutí za prožitým programem a zpětného uspořádání myšlenek bychom si ze zážitkové akce mnoho neodnesli. Právě uvědomění si prožitých okamžiků a jejich formulace jsou klíčovým nástrojem zážitkové pedagogiky. Jak účastníky správně vést reflektivními programy a jak je dovést k zamýšlenému poznání? Techniky reflexe si sám vyzkoušíš. Jejich zvládnutí věnujeme celý víkend.

Reflexe

Práce se skupinouI & II
Seznamky, icebreakery, dynamicsy, důvěrovky. Různé typy her, ale jaké jsou mezi nimi rozdíly? Kdy aplikovat dynamics a kdy rozhodně nezařadit důvěrovku? Na vyjmenované základní typy her pro práci s účastnickou skupinou se podíváme pod drobnohledem. Zjistíme, jak skupinu rozproudit, stmelit a využít aktuální atmosféry mezi účastníky.

Organizátorský tým
Stejně jako účastníci i organizátoři na akci fungují jako skupina. Aby v týmu vše šlapalo, je dobré vědět, koho v týmu potřebuješ, či zda ti snad někdo neschází. Jaké role mohou v týmu jednotliví organizátoři zaujmout? A jak vytvořit tu správnou organizátorskou chemii?

Org. tým

Příprava a realizace akce
V týmu zavládlo nadšení. Jo, budeme organizovat! Ale… do čeho jsme se to vlastně pustili? Vyvstala spousta starostí: výběr data a lokality, průzkum objektu, komunikace s účastníky… Jak na to? Dozvíš se, v jakém pořadí úkoly ideálně řešit, na co si dát pozor a na co rozhodně nezapomenout před akcí ani po akci samotné.

Příprava a realizace

Propagace
Jak zajistit, aby na akci přijeli ti správní lidé? Jaké prostředky lze k propagaci využít? A jak nejlépe propagaci načasovat, aby na akci nepřijeli jen tři účastníci? Pronikni do světa propagačních triků a zajisti, aby tvé akce nikdy neunikly tvým vysněným účastníkům.

Propagace